Yaşasın çevre mücadelemiz!
04.06.2016
15:00

Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp, Genel Sekreter Elvan Atay ve gönüllülerin katıldığı basın açıklamasını Kırsal Alan Çalışma Grubu Başkanı Emre Karagöz okudu. Katılımcılar Kent Konseyi bahçesine yerleştirilen dilek ağacına doğa ve çevreyle ilgili dileklerini yazarak astılar.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI;

YAŞASIN ÇEVRE MÜCADELEMİZ!

Dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi yaşadığımız bölgede de birçok çevre sorunu ile karşı karşıyayız. Her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Gününde birçok kurum tarafından yüzeysel olan ve özünde ekolojist olmayan çevre etkinliklerini görüyoruz. Çevre sorunları yokmuş gibi davranan ve çevrecilik mantığının içini boşaltan bir akıl ile karşı karşıyayız. ‘Çevre gününde en çevreci organize sanayi seçildi’ gibi başlıklar bu düşüncemizin ne kadar haklı olduğunun bir göstergesi niteliğindedir. Ama bizler biliyoruz ki nerede bir hak ihlali, nerede bir çevre sorunu varsa orada mücadele de vardır. İşte tamda bu noktada bizlerde her zaman ekoloji mücadelelerinin destekçisi ve yürütücüsü olmaya devam edeceğiz.
Dünya ölçeğinde baktığımızda ciddi bir eşitsizlik ile yüz yüzeyiz. Açlık sınırında yaşayan birçok insan varken diğer taraftan birçok insanda aşırı ve gereksiz tüketim çılgınlığının pençesinde yaşıyor. Bu küresel adaletsizlik ortamı en büyük darbeyi de ekolojiye vuruyor. Suya ulaşımı kısıtlanan insanların bölgelerindeki sular gasp edilerek dünyanın öbür ucuna şişelenerek satılıyor. Nükleer enerjinin insanlıkta açtığı yaraların hala izini görüyoruz. Endüstriyel tarım ile üretilen genetiği değiştirilmiş gıdalar tüm insanlığın sağlığını tehdit ediyor.
Yaşamımızı sürdürdüğümüz kentimiz olan Bursa’ya baktığımız da ise durum hiç iç açıcı bir halde değil. Her geçen gün havamızın kirlendiğini verilerle görüyoruz. Buna karşın her geçen gün doğayı katletmekten de geri kalmıyoruz. Maden ocakları, taş ocakları, çimento fabrikaları ormanlarımızı yok ederek doğayı, hayvanları, insan sağlığını tehdit ediyor. Daha fazla kar hırsı ile her geçen gün maden-taş ocaklarının kapasite artış talepleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Fakat bizler yaşam alanlarımızın yok olmasına hiçbir zaman göz yummayacağız. Nerede bir çevre kıyımı varsa karşısında mücadelesini de yeşerteceğiz.
Bir diğer akıl almaz durum ise Kayapa bölgesinde yapılmak istenen katı atık yakma ve depolama tesisi. Hiçbir yerel dinamiğin görüşü alınmadan adeta yangından mal kaçırırcasına, gizli-saklı yapılan plan değişiklikleri ile yapılmak istenen katı atık depolama ve yakma tesisi ciddi bir direniş ile karşı karşıya. Orman alanlarının içerisinde bulunan, akarsulara ve barajlara çok yakın konumda olan, yakma yöntemi ile zararlı maddeleri serbest bırakan bu projeye karşıyız. Buradan bizi yok sayan, doğayı yok sayan, tüm canlıları yok sayan anlayışa sesleniyoruz. Bu projeyi Bursa’ya rağmen yapamayacaksınız. Geleceğimizi kimseye yaktırmayacağız. Tüm Bursa’nın gelecek 50 yılını etkileyecek bu projeyi bilim insanlarından uzak, yöre insanından gizli bir şekilde yapamazsınız.
Geçtiğimiz günlerde DOSAB’da yapılmak istenen termik santrale karşı yürüttüğümüz mücadele bir kazanım daha elde etti. Buradan da görüyoruz ki yaşam alanlarına sahip çıkan ve mücadele eden insanların karşısında hiçbir güç duramaz. Bütün zorluklara ve baskılara rağmen DOSAB termik santraline hayır platformu olarak yürüttüğümüz mücadelede nihai sonuca ulaşana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.
Bizler her alanda baskı ve hegemonya kurmaya çalışan iktidar algısını ret ediyoruz. İktidarın doğayı, kadını, emekçiyi sömürü anlayışı karşısında barışın ve adaletin hüküm süreceği ekolojik bir dünya için mücadeleye devam edeceğiz.

NİLÜFER KENT KONSEYİ KIRSAL ALAN ÇALIŞMA GRUBU

Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…