İşletmeciler, hizmet sektörü çalışanları ve müzisyenler seslerini duyurmaya devam ediyor
08.02.2021
15:01
Pandemi döneminde büyük zorluklarla boğuşan işletmeciler, hizmet sektörü çalışanları ve müzisyenler seslerini duyurmak için bu hafta Podyum Davet`te buluşup basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Nilüfer Kent Konseyi Başkanı-BTSO Meclis Üyesi Neslihan Binbaş, BTSO Hizmet Ticaret Konsey Başkanı Turgay Güler ve BTSO Komite Üyesi İskender İskenderoğlu okudu. 
Açıklama şöyle:

Ankara`dan Haber Bekliyoruz! 

``Bu 4. pazartesi, yine sesimizi duyurmak için birlikteyiz. Sizlerle ilk buluştuğumuzda Neslihan Binbaş `sesimizi duyan var mı, Ankara sesimizi duyuyor musun diye?` sormuştu. 2 milyona yakın çalışan 8 milyona yakın sektör mağduru olarak Ankara`ya seslenmiştik. Bugün biliyoruz ki Ankara`ya sesimiz ulaştı. Bu konudaki katkılarınız için değerli basın mensuplarına da ayrıca teşekkür ederim. BTSO`da olağanüstü gündemle, yüz yüze yaptığımız bir toplantı ile Bursa Milletvekili ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Bursa Milletvekili Refik Özen,  Ak Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile BTSO Başkanı İbrahim Burkay, BTSO Yönetimi ve  Hizmet Ticaret Konseyi Temsilcileri olarak bir araya geldik. Haftalardır yinelediğimiz, pandemi kaynaklı yaşadığımız sorunları aktardık, çözüm önerilerimizi ilettik.
Sorunlarımız büyük, çözüm için bütün tarafların yapıcı ve çözüm odaklı katkısına ihtiyacımız var. Konuya ilişkin arayan ve destek mesajlarını  ileten tüm Vekillerimize ayrıca teşekkür ediyoruz. Hizmet sektörü işletmelerinin ve çalışanlarının hali yangın yeri. Acilen tedbir alınmazsa hem sosyal hem ekonomik büyük bir yıkım yaşayacağız .
Şimdi Ankara`dan haber bekliyoruz!

İsteklerimizi yineliyoruz;

1.Biz işletmeler olarak daha fazla borç stoğu biriktirmek istemiyoruz. İşletmelerimizi tekrar açabilmek için acilen hibe desteği istiyoruz  ``Cansuyuna ihtiyacımız var.

2.Nisan ayında 1. Pandemi döneminde aldığımız kredilerin , en az iki yıl ödemesiz ve aynı faiz oranları ile yeniden yapılandırılmasını istiyoruz!

3.Kapalı veya faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin kiralarının kamu- kiralayan ve kiracı arasında külfetin eşit olarak bölünmesi  sureti ile  çözülmesini istiyoruz!

4.Kamu alacaklarının yapılandırılmasının pandemi döneminin bitimine kadar uzatılmasını, sektörümüze ait yapılandırılma ödemelerinin ise 2022 tarihinden itibaren başlamasını istiyoruz!

5.Kapanan yada faaliyetleri kısıtlanan işyerlerimizde çalışanların kısa çalışma ödeneklerinin asgari ücret düzeyine çekilmesini ayrıca ücretsiz izin kapsamında olanlara yapılan desteklerin aynı oranda arttırılmasını istiyoruz!

6.Haksız rekabete neden olan uygulamalara derhal son verilsin. Ticaret barışını zedeleyen ,adalet anlayışını yaralayan, sektörel ayrıcalıklardan vazgeçilmesini istiyoruz!

7. Birinci pandemi döneminde olduğu gibi kapalı ve kısıtlı  İşyerinde ``Yasal Takip``lerin durdurulmasını istiyoruz.

8.AVM ve uçaklarda olduğu gibi işletmelerinde HES Kodu ve gerekli tedbirler alınarak bir an önce açılmasını istiyoruz.``
Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…