'06-18'
18.02.2015
15:00

Öğrencilerin ulaşım sorunu belgesel filme konu oldu

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Nilüfer’in köyken mahalleye dönüşen bölgelerindeki öğrencilerin okullarına ulaşımda yaşadıkları sıkıntıyı çektikleri belgesel filme taşıdı. Soruna çözüm için çalışma başlatan Gençlik Meclisi üyeleri Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman’dan destek istedi.

Nilüfer’de, Bütünşehir Yasası ile mahalleye dönüşen köylerdeki öğrencilerin okullarına ulaşımı çileye dönüşüyor. Bütünşehir Yasası hayata geçmeden önce taşımalı sistem kapsamında servislerle okullarına giden öğrenciler artık servis imkanından yararlanamıyor. Kar kış demeden sabahın erken saatlerinde okula gitmek için yollara düşen öğrencilerin evlerine dönüşü de akşamın geç saatlerini buluyor. 
Öğrencilerin bu zorlu okul yolculuğunu, Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri ile Nilüfer Belediyesi Basın Bürosu Muhabirleri Enis Sökün ve Sedat Akar, “06-18” adını verdikleri belgesel filme konu ettiler. Nilüfer’e 40 kilometre uzaklıkta bulunan Güngören, Maksempınar ve Unçukuru mahallelerini pilot bölge seçen Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, kırsalda yaşayan öğrencilerin saatler süren zorlu yolculuklarını “Bütünşehir Yasası ile Eğitim Yarıda Kalmasın” sloganıyla belgesel filme taşıdı. Öğrencilerin sabah saat 06.30’da başlayan okul yolculuğu, yorgunluk nedeniyle derslerde yaşadıkları sıkıntılar ve okul çıkışında tam 3 saat boyunca mahallerine dönmek için Küçük Sanayi Sitesi’ndeki durakta saat 18.00’deki akşam otobüsünü bekleyerek yaşadıkları çile belgeselde ayrıntıları ile yer aldı.

Nilüfer Gençlik Meclisi üyeleri hazırladıkları belgesel ile birlikte Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman’ı ziyaret ederek soruna çözüm için destek istediler.
Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay, Gençlik Meclisi Kolaylaştırıcısı Burak Öztürk, Gençlik Meclisi Eş Başkanları Elif Keleş, M. Berk Kaya ve yürütme kurulu üyelerinin bulunduğu ziyarette Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, projenin altına imza atan gençleri kutladı. Kırsal mahallelerde yaşayan öğrencilerin ulaşım sorunlarının çözülmesi için gereken desteği vereceklerini belirten Bukle Erman, Nilüfer’de geleceği emanet alacak nesillerin daha iyi şartlarda eğitim görmeleri için çalıştıklarını kaydetti.

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı M. Berk Kaya kendilerine destek sözü veren Başkan Yardımcısı Bukle Erman’a çiçek vererek teşekkür etti.

Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…