Sanatı değil, tecavüzcüleri durdurun!
14.04.2016
14:30
Sanatı değil, tecavüzcüleri durdurun! 

2011 yılında Nilüfer Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu’ eserlerinden biri olan ve sonrasında Üçevler Mahallesi’ne yerleştirilen, Ukraynalı sanatçı Gutyrya Vyacheslav’ın ‘Adem ile Havva’ heykelinden rahatsız olan AKP Nilüfer İlçe Başkanlığı bir basın açıklaması düzenleyerek heykelin müstehcen olduğunu iddia etmiştir. Alınan duyum üzerine heykelin olduğu alana giden Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, son zamanlarda yaşanan çocuk taciz ve tecavüz olaylarının böyle mesnetsiz bir eylemle gündemden düşürülmek istendiğini belirttiler. ‘Heykelleri ve sanatçıları suçlayacağınıza tacizcileri, katilleri, tecavüzcüleri, hırsızları, çocuk istismarcılarını, Ensar Vakfı’nı suçlayın ki bu ülkenin çocuklarına ve kadınlara verdiğiniz zararlar sona ersin’ diyerek bir basın açıklaması düzenlediler. 

Sanatçı ve Heykel Bilgisi:
1960 doğumlu olan Gutyrya Vyacheslav, Ukrayna Devlet Sanatçısı unvanına sahip. Eserleri çeşitli ülkelerdeki saygın müzelerin yanı sıra özel koleksiyonlarda da yer alan Gutyrya Vyacheslav’ın heykel alanındaki çeşitli yarışmalarda dereceleri bulunuyor.

Sanatçının Heykeli hakkındaki bilgilendirme:
Bilinen en eski anlatılardan biridir Adem ile Havva ve benzersiz bir aşk hikâyesini konu alır. ‘Âdem ile Havva’ heykeli de bu hikayenin usta bir heykelci tarafından incelikle yontulmuş ve bilgelikle bezenmiş bir yansımasıdır. 
Evet biz aşktan, özgürlükten, demokrasiden ve sanattan yanayız. 
Bu heykel yeni bir heykel değildir 2011 yılında yerleştirilmiştir.
Ancak sanırız AKP’nin bakanlarının son zamanlardaki insanım diyen herkesi rencide eden, insanlığından utandıran çocuk taciz ve tecavüzleri ile ilgili açıklamaları böyle mesnetsiz bir eylemle gündemden düşürülmek isteniyor. Siz taşlara, sanata, kadınların etek boylarına bakmayın artık. Siz tecavüzlerin yanında olmayın artık. Bu zihniyeti anlayamıyoruz. Gidip işinizi yapın. Ülkenin çocuklarını ve kadınlarını tacizden, tecavüzden öldürülmekten kurtaracak yasalar hazırlayın. Karanlık zihniyetin karanlık vakıflarında gerçekleşen çirkin olayları sahiplenip sanat adına yapılan çalışmaları suçlamaya yeltenerek gündem değiştirmeye çalışmayın.
Biz kadınlar artık AKP’nin bu ucuz politikalarını kaldıramıyoruz. Heykelleri ve sanatçıları suçlayacağınıza tacizcileri, katilleri, tecavüzcüleri, hırsızları, çocuk istismarcılarını, Ensar Vakfı’nı suçlayın ki bu ülkenin çocuklarına ve kadınlara verdiğiniz zararlar sona ersin.

Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi
Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…