Tecavüz Meşrulaştırılamaz!
19.11.2016
15:00

İnsanlık ayıbı yasayı geri çektirmek için mücadeleye devam ediyoruz. Bileşeni olduğumuz Bursa Kadın Platformu olarak Kent Meydanı'nda bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Bursa Kadın Platformu bileşenleri ve çok sayıda bireysel katılımın gerçekleştiği basın açıklamasını Bursa Kadın Platformu adına Nilüfer Kent Konseyi Genel Sekreteri Elvan Atay okudu. Basın açıklamasına CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da destek verdi.

Tecavüz Meşrulaştırılamaz!

AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin iki gün önce gece yarısı alelacele Meclis’e bir önerge sundu. Kadınlara ve çocuklara yönelik tecavüzün ve her türlü cinsel istismarın önünü açacak, çocukların ve kadınların tecavüzcüyle evlendirilmelerini yasallaştıracak bir önerge. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolunu açmayı planladılar.

Türkiye’de çocuk istismarı sistematik ve yaygın olarak işleniyor. Bir yılda adliyeye taşınan, çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 .Bu rakamlar yargıya taşınan rakamlar sadece. Çocuk yaşta evlilikler, cinsel istismarın sürekli hale getirilmiş biçimidir. AKP hükümeti, cinsel istismarı meşrulaştırıp yasal hale getirmeye çalışıyor.

AKP’nin cinsel istismara uğrayan çocukları evlendirip tecavüzcüyü kurtarma planının gece yarısı meclise getirilmesi yetmemiş gibi Adalet Bakanı’nın yaptığı açıklamada, “Tecavüzcüleri kesinlikle kapsamıyor, ancak Çocuklarla evlenenlere uygulanacak” demesi niyeti apaçık ortaya koymuştur.

AKP iktidarının yıllardır sürdürdüğü kadın ve çocuk düşmanı politikaları nedeni ile kadın katliamları, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzler, çocuk istismarları her geçen gün katlanarak artmakta, evlilik yaşı dinsel muhafazakârlık temelinde giderek küçültülerek, erken yaşta evlilikler meşru gösterilmeye çalışılmaktadır.

AKP bu düzenlemeyi ilk defa gündeme getirmiyor. 2016 yılının başında meclis tarafından oluşturulan Boşanma Komisyonunun önerilerinden biri de benzer bir düzenleme yapılması idi. O zamandan beri geçirilemedikleri bu düzenlemeyi şimdi, OHAL ortamında daha çabuk geçirebileceklerini düşündüler. Ancak kadınların ve toplumun geniş kesimlerinin sesinin yükselmesi nedeniyle, bu sefer toplum böyle istiyor diyemeden yine acele ile geri çektiler.

Ancak bugün olmasa da getirmek istedikleri; 
Cinsel istismar suçu işleyen kişi mağdurla evlenirse cezası kaldırılacak. Yani bir çocuğa tecavüz eden kişi eğer çocukla evlendirilirse ceza almayacak. Bir kadına tecavüz eden kişi kadınla evlenirse ceza almayacak.

Biliyoruz ki bu ülkede zaten yasal olmayan şekilde kadınlar ve çocuklar devlet tarafından korunamadıkları için tecavüzcüyle evlendiriliyor. Tehditle, baskıyla, zorla... Şimdi ise tecavüzcüyle, istismarcıyla evlendirilmek yasallaşıyor. Tecavüzcüler, istismarcılar ödüllendirilecek, aklanacak; ama milyonlarca kadın ve çocuk Meclis onayıyla istismarcıyla birlikte olmaya zorlanacak.

Önerge Meclis’e verilmeden önce darbecilerle hesaplaşma iddiasıyla çıkartılan KHK’lerin hedeflerinden biri de kadınların ve çocukların şiddetten ve istismardan korunması için çalışan kadın ve çocuk dernekleri idi. Geçtiğimiz günlerde onlarca Kadın ve Çocuk Derneğinin kapısına neden mühür vurulduğu, çalışmalarının neden engellenmek istendiği şimdi çok daha açık bir şekilde karşımızda duruyor.

Kadınlara ve çocuklara reva görülen bu tecavüz düzenini kabul etmiyoruz. Söz konusu olan haklarımız olunca çalıştırılmayan, baypas edilen Meclisin, tecavüzcüleri aklamak için canhıraş çıkardığı önergeleri kabul etmiyoruz.

OHAL bahanesi ile tecavüzcülerin salıverilmesine, kadınların ve çocukların Meclis onayı ile tecavüzcülere, istismarcılara teslim edilmesine izin vermeyeceğiz.

Yaşasın Kadın Dayanışması

Bursa Kadın Platformu

Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…