4. Yerel Tohum Takas Etkinliği
21.04.2018
14:00

Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Çalışma Grubu ve Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 'Nilüfer 4. Yerel Tohum Takas Etkinliği' Görükle'de gerçekleşti.

Nilüfer Kent Konseyi, Nilüfer Belediyesi ve EKODER iş birliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Nilüfer Yerel Tohum Takas Etkinliği, Görükle Kazım Koyuncu Sanat Sokağı’nda gerçekleşti.

Açılışta konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, yerel tohumların gelecek için önemine dikkat çekti. “Bu bizim yarınlara borcumuz. Nilüfer Belediyesi olarak, yerel tohumların çoğaltılması, gelecek nesillere aktarılması için yıllardır büyük bir çaba gösteriyoruz. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden elde edilen standart ve yerel tohumlarla, Ürünlü’de bulunan Kent Bostanları’nda tamamen ekolojik tarım koşullarında çeşit denemeleri yapıyoruz. Nilüfer Belediyesi olarak, yerel tohuma önem veren, koruyan ve üreterek çoğaltan ve bu 'halkın tohumlarını' yine halkla buluşturan, Türkiye’deki bir kaç belediyeden biriyiz. Beş yüzü aşan tohum çeşidimiz ve bunların doğal ve sürdürülebilir olmaları bizim için bir gurur kaynağı” diye konuştu.

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp ise konuşmasında yerel tohumun önemini vurguladı. Enginalp, “Tohumumuzu, suyumuzu, toprağımızı mutlaka korumalıyız ve bunlara sahip çıkmalıyız. Günümüzün en büyük sorunu açları ve yoksulları doyurma sorunu değil en büyük sorun küresel canavarlardır. Onların gözlerini doyuramıyoruz. Ne kadar verirsek daha fazlasını istiyorlar. Eğer bizler eşit ve adil bir paylaşımla yeni bir dünya yaratabilirsek, dünyadaki açlar ve yoksullar da bundan nasibini alacaklar ve dünyada açlık ve yoksulluk ortadan kalkacak” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “Yerel Tohum Mücadelemiz” konulu panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Arca Atay'ın yaptığı forumda konuşmacılar karılımcıların sorularını yanıtladı.

Forumun ardından Tohum Ekim Atölyesi, Fidan Dikim Atölyesi, Yaprak Baskı Atölyesi, Solucan Gübre Atölyesi ve Defne Sabun Yapımı Atölyeleri gerçekleşti. Atölyelere katılanlar eğlenerek öğrenme şansı yakaladılar. Etkinlik Çeküder müzik grubu ‘Değil Band’ konseri ile son buldu.

Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…