ÇEVRE MECLİSİ

Nilüfer Kent Konseyi Çevre Meclisi 

Nilüfer Kent Konseyi Çevre Meclisi; katılımcılık, sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, hoşgörü ve uzlaşma ilkeleri ışığında, düşüncelerini açıkça söyleyebilme, çözüm üretebilme, karar alabilme ve uygulayabilme mekanizmaları geliştirmeyi sağlayan ve kentin çevre ve ekoloji sorunlarına sahip çıkan, çevre ve ekoloji mücadelesine odaklı, kentin olduğu kadar kırın ve doğal yaşamın da savunuculuğunu yapan demokratik bir platformdur.

Kırsal Alan Çalışma Grubu: kırsal alanının sorunlarını araştırmak, kırsal alan yönetimi ve planlaması hakkında çalışmalar yapmak, kentsel tarım alanlarını yaşatmak, kent-kır barışıklığını sağlamak ve köylerin doğal nüfusunu kendi ana topraklarında yaşanabilir kılmak amacıyla kurulmuştur. Nilüfer Belediyesi'ne bağlanan ve mahalle statüsü kazanan köylerin tarımsal niteliklerini geliştirmek, kırsal mahallelerin doğal dokusuna uyumlu, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını sağlamak, gıda güvenliği, yerel tohum gibi konularda faaliyetler yürütmektedir.

TÜZÜK
YÜRÜTME KURULU
ÇALIŞMA GRUPLARI
- Kırsal Alan Çalışma Grubu


2013 yılında yeni Büyükşehir Yasası'nda yapılan değişiklikler ışığında kurulan Kırsal Alan Çalışma Grubu,  kırsal alanının sorunlarını araştırmak, kırsal alan yönetimi ve planlaması hakkında çalışmalar yapmak, kentsel tarım alanlarını yaşatmak, kent-kır barışıklığını sağlamak ve köylerin doğal nüfusunu kendi ana topraklarında yaşanabilir kılmak amacıyla kurulmuştur. Nilüfer Belediyesi'ne bağlanan ve mahalle statüsü kazanan köylerin tarımsal niteliklerini geliştirmekkırsal mahallelerin doğal dokusuna uyumlu, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasını sağlamak, gıda güvenliği, yerel tohum gibi konularda faaliyetler yürütmektedir.

Kırsal Alan Çalışma Grubu'nun bu güne kadar yaptığı etkinliklerden bazıları; 

- 17 Nisan Dünya Çiftçi Mücadele Günü
- 20 Nisan Tabiat Ana Hakları Günü
- Yolçatı Köyü “ Hayvancılık ve Hibe Söyleşisi
- 10 Aralık Toprak Ana Günü
- Başköy Plan Değişikliği Basın Açıklaması
- Köy Kadın Dernekleri Forumu

-Yerel Yönetimler ve Kır İlişkisi / Kırsal Alan Planlaması ve Yönetimi Çalıştayı
Kolaylaştırıcı Dernek (KOD), Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi işbirliğinde BM, UNDP, GEF Küçük Destek Programı desteğiyle 1-2 Kasım 2013 tarihlerinde, Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi Ortak Toplantı Salonunda, Yerel Yönetimler ve Kır İlişkisi Kırsal Alan Yönetimi ve Planlaması Çalıştayı düzenlemiştir.

 
HABERLER
Nilüfer İklim Sözcüleri Akçalar Göl kıyısında buluştu.
5 Şubat 2022 tarihinde, Gölyazı Kültürevi’nde Uluabat’a sahip çıkmak için, Uluabat Sulak Alan Çalıştayı’nı gerçekleştirdik.
5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Marmara Denizi kirliliği ve musilaj sorunu için Mudanya`da Gemlik, Mudanya ve Nilüfer Kent Konseyleri basın açıklaması düzenledik.
Bursa Çevre Platformu olarak 22 Mart Dünya Su Günü`nde Badırga`da buluştuk. Sanayinin suyumuzu ve yaşam alanlarımızı yok etmesine izin vermemek adına basın açıklaması yaptık.
Uluabat Gölü`nü gelecek nesillere taşımak, farkındalık yaratmak için Gölyazı`da Nilüfer Kent Konseyi, EKODER ve DOĞADER ortak basın açıklaması düzenledi.
İnegazi`de yapılmak istenen kalker ocağı, kırma-eleme, yıkama ve hazır beton tesisine karşı İnegazi halkının, İnegazi ile çevre mahalleler olan Atlas, Üçpınar, Yaylacık, Tahtalı ve Çalı Muhtarlarının katıldığı toplantıda bir araya geldik.
Nilüfer Kent Konseyi Başkanımız Neslihan Binbaş ve Genel Sekreterimiz Emre Karagöz, Kirazlıyayla kadınlarının sevincine ortak oldu.
5 Haziran Dünya Çevre Günü`nde doğamızı savunduk. Nilüfer Kent Konseyi olarak bileşeni olduğumuz Bursa Çevre Platformu ile birlikte Çalı Mahallesi Değirmen Deresi`nde eylem yaptık ve açıklamada bulunduk.
Nilüfer Kent Konseyi Kırsal Alan Grubu`nun düzenlediği Eski Topraklar ve Torunları belgesel film gösterimi ile söyleşisi, Karaman Dernekler Yerleşkesi`nde yapıldı.
Bileşeni olduğumuz Bursa Çevre Platformu (BUÇEP), tehlikeli boyutlara ulaşan Bursa`daki hava kirliliğine ilişkin yetkilileri göreve çağıran dilekçeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü`nün önünde buluşup verdi.
Günümüz dünyasının modernlik adı altında hayatın gerçek ritminden koparak hızlanmasına ve doğallığını yitirmesine tepki olarak ortaya çıkan ve hareket noktasını yemek kültüründen alan Slow Food hareketinin başlattığı ``Terra Madre`` 10 Aralık Toprak Ana Günü`nü İnegazi Mahallemizde kutladık.
Nilüfer Kent Konseyi Çevre Meclisi, 10 Aralık Toprak Ana Günü etkinliği öncesi "Susmayacağız, durmayacağız temiz bir çevrede yaşam hakkımızı savunacağız" başlığıyla basın açıklaması yaptı. Meclisimiz adına açıklamayı eş sözcü Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy okudu.
Dünya Gıda Günü`nde, Nilüfer Kent Konseyi bahçesinde söyleşi ve atölye çalışmaları yapıldı.
Sürdürülebilir Tohumların Buluşması
Kırsal Alan Beypazarı'nda
Şenliğe hazırız
Yaşamına sahip çık!
Çevre Meclisi 1. Seçimli Genel Kurulu
Sosyal Medya’ da bize katılmayı unutmayın !
Nilüferli olmanın ayrıcalığını yaşamak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve üyemiz olmak isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız…